Ціни на пальне в Україні значно зросли за 2022 рік. Початок повномасштабної війни призвів до сильного подорожчання пального, і навіть скасування акцизів не надто вплинуло на ситуацію. При цьому до 2022 року вартість пального повільно, але стабільно знижувалася.
Ціни на пальне в Україні значно зросли за 2022 рік. Початок повномасштабної війни призвів до сильного подорожчання пального, і навіть скасування акцизів не надто вплинуло на ситуацію. При цьому до 2022 року вартість пального повільно, але стабільно знижувалася.
Щоб забезпечити країну пальним, уряд ухвалив рішення про скасування акцизів навесні 2022 року. Влітку того ж року їх частково повернули, але ставка ПДВ у розмірі 7% діяла до 1 липня 2023 року. Утім, податкова політика держави – не головний фактор ціноутворення нафтопродуктів.
Зміни цін пов’язані з різними чинниками. Вартість пального залежить від світових цін на нафтопродукти, від ситуації на внутрішньому ринку, конкуренції та попиту.
Ціни на пальне в Україні формуються з урахуванням багатьох нюансів:
Загалом, ціни на пальне в Україні є результатом складної комбінації всіх цих факторів. Економічні, політичні та регуляторні зміни можуть також впливати на вартість пального в країні.
Бензин – найпопулярніше пальне в Україні за даними Державної служби статистики. Попри прагнення автовласників до економії, газ поступається не тільки бензину, а й дизельному пальному. Найпопулярнішим бензином залишається АІ-95, хоча АІ-92 відстає зовсім небагато.
Джерело: портал Мінфін
За даними порталу Мінфін, ціна АІ-92 почала знижуватися у 2019 році. Якщо в січні 2019 року вона становила 27,45 грн, то до кінця року знизилася до 26,29 грн. У 2020 році зниження продовжилося. Зростання відновилося в лютому 2021 року у зв’язку з підвищенням котирувань нафти на світових ринках.
Ціна АІ-95 практично точно повторює коливання вартості АІ-92. Вона продовжує зростати у 2023 році. Це найпопулярніший вид пального, тому високий попит є додатковим фактором підвищення ціни.
Дизельне пальне користується популярністю у водіїв комерційного та пасажирського транспорту. Обсяги продажів поступаються бензину, але випереджають газ.
Як можна побачити на графіку, ціна на дизель значно зросла за 2022 рік. Якщо до початку війни ціна дизпалива завжди була менше за бензин АІ-95, то тепер вона вища. В умовах війни попит на дизельне паливо зріс, оскільки вантажні перевезення стали надзвичайно популярними.
Автомобільний газ – популярне пальне для автомобілів економкласу і таксі. Встановлення ГБО – прибутковий бізнес в Україні, адже більшу частину автомобілів, що використовують для роботи, заправляють газом. Як добре видно на графіку, ціна на автогаз також значно зросла за останній рік, але він традиційно залишається найдешевшим видом автомобільного пального.
Щоб знизити експлуатаційні витрати наших клієнтів Ryder Ukraine додатково встановлює на автомобілі з бензиновими двигунами газобалонне обладнання.
Навесні 2022 року було скасовано акцизи на паливо, а ПДВ знижено до 7%. Таке рішення допомогло стримати зростання цін на бензин, дизель і автогаз. Акциз частково повернули влітку 2022 року – ставка становила €100 за 1000 л бензину і дизельного палива. Автогаз обкладається акцизним збором на довоєнному рівні – €52 за 1000 л.
1 липня 2023 року відновилося довоєнне оподаткування палива. ПДВ повернувся на рівень 20%, а ставки акцизів склали:
Під час розрахунку вартості пального важливо враховувати не тільки акцизи і ПДВ, а й котирування нафти. Вартість нафти сильно впала за останній рік: якщо в червні 2022 року вона становила $114 за барель, то в червні 2023 – $74. Якщо орієнтуватися на поточні ціни, можна очікувати наступного зростання цін до кінця липня:
Директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн упевнений, що ціни зростатимуть протягом усього липня. У коментарі виданню Енергореформа, він спрогнозував, що на 11 грн/л зросте податкове навантаження на бензин, на 8 грн/л – на дизпаливо, на 3 грн/л – на скраплений газ. Мережі АЗС візьмуть частину цін на себе, щоб підвищити конкурентоспроможність. У підсумку дизельне паливо точно додасть 5 грн/л, бензин – 7-8 грн/л, а газ – 3 грн/л.
Загалом варто зазначити, що прогноз цін на пальне є складним завданням і залежить від безлічі чинників, як-от світові ціни на нафту, курс валют, податкова політика, економічні та політичні події.