Блог та новини:

Категорії водійських прав в Україні та світі: чим вони відрізняються

Категорії водійських прав в Україні та світі: чим вони відрізняються

Для керування транспортними засобами потрібне водійське посвідчення. Щоб його отримати, необхідно скласти іспит на знання правил дорожнього руху та підтвердити практичні навички водіння. Очевидно, що така практика існує для підтримки безпеки на дорогах. Існують різні категорії водійських посвідчень: наприклад, на вантажний автомобіль і на мотоцикл потрібні різні категорії прав. З’ясуємо, які бувають категорії водійських посвідчень, і у скільки років можна отримати права.

Категорії водійських прав в Україні

Сучасні водійські посвідчення в Україні розділені на 15 категорій. Така практика ведеться у всіх країнах, які приєдналися до Віденської конвенції про дорожній рух 1968 року. Загалом таких держав 74, до їх числа входять країни ЄС, Велика Британія, Вірменія, Ізраїль, Кенія, ОАЕ, Чилі. Усі права діляться на такі основні категорії:

  • A: мотоцикли;
  • B: легкові автомобілі;
  • C: вантажні автомобілі;
  • D: пасажирські автобуси;
  • BE: легкові авто з причепом;
  • CE: вантажні авто з причепом;
  • DE: пасажирські автобуси з причепом.

В Україні також діє категорія Т для керування трамваями та тролейбусами.

Кожна з категорій має підкатегорії, що відповідають певним видам транспорту.

Категорія А

До неї входять права категорії А1 для керування мопедами, моторолерами та іншим транспортом на 2 колесах, оснащеним двигуном об’ємом до 50 см3 або електродвигуном потужністю до 11 кВт.

Посвідчення категорії А необхідне для керування мотоциклом, включно з моделями з боковим причепом, оснащеним двигуном об’ємом понад 50 см3 або електродвигуном потужністю понад 4 кВт.

Отримати права категорій А та А1 можна з 16 років.

Категорія В

З відкритою категорією водійського посвідчення В1 можна керувати квадроциклами та іншим транспортом з 4 колесами, максимальна вага якого становить до 400 кг.

Категорії водійських прав в Україні та світі: чим вони відрізняються

Категорія В призначена для керування легковими авто масою до 3 500 кг, з кількістю місць для сидіння не більш як 9 (включно з водійським).

Відкрити категорії В1 і В можуть особи, які досягли 18 років. З 2021 року в посвідченні може бути поставлена позначка “78”, що означає, що його власник має право керувати автомобілем тільки з АКПП. Якщо позначки немає, можна водити авто з будь-якою коробкою передач.

Категорія С

Категорію С1 відкривають для керування вантажними авто вагою 3.5-7.5 т. Права на вантажну машину з максимальною масою понад 7.5 т матимуть категорію С.

Права на вантажний автомобіль з відкритою категорією Е дають змогу буксирувати важкі причепи та напівпричепи масою понад 750 кг. Для керування причепами з меншою вагою не потрібно відкривати категорію Е.

Категорії С1 і С можуть мати особи, яким виповнилося 18 років. Щоб додати до них категорію Е, потрібно почекати ще рік – її відкривають з 19 років. Це пов’язано з тим, що для її відкриття потрібний щонайменше 1 рік водійського стажу.

Категорія D

Категорія D1 призначена для керування мікроавтобусами з кількістю місць не більше 17, включаючи водія (16 пасажирів). Для водіння великого автобуса на 17 і більше пасажирів потрібна категорія D. Обидві категорії можна отримати після досягнення 21 року.

Категорія Т

Права категорії Т призначені для керування трамваями і тролейбусами. Їх можна отримати, починаючи з 21 року життя.

Які права потрібні на вантажну машину в Україні?

Для керування тягачем з напівпричепом потрібна відкрита категорія СЕ. Можна відкрити категорію С1Е, але в цьому разі діятиме обмеження за максимальною вагою в 12 т. Права на вантажівку категорії СЕ не мають обмежень за максимальною вагою.

Важливо пам’ятати, що водійські права категорії С1Е і СЕ не дають права керування авто масою до 3500 кг. Для цього потрібне водійське посвідчення категорії В, а для буксирування причепа вагою понад 750 кг на легковій машині – ВЕ.

Категорії прав у Європейському союзі

Усі країни ЄС є учасниками Віденської конвенції про дорожній рух. Вона не діє в країнах Європи, які не входять до союзу: Андоррі, Ліхтенштейні, Сербії, Сан-Марино, Ватикані, Чорногорії. Категорії водійських прав у ЄС практично такі самі, як в Україні, але є кілька відмінностей і додаткових категорій:

  • АМ – для 2-х і 3-х колісних транспортних засобів з максимальною швидкістю не більше 45 км/год, а також легких квадроциклів;
  • А1 – для легких мотоциклів із робочим об’ємом циліндрів не більш як 125 см3 і потужністю електродвигуна до 11 кВт;
  • А2 – для мотоциклів потужністю до 35 кВт;
  • С1Е – для транспортних засобів категорії С1 або В, що буксирують великоваговий причіп, із загальною масою до 12 000 кг.
  • Для роботи далекобійником у Європі потрібні права на вантажівку категорії СЕ.

Які права на вантажівку потрібні в США?

У Сполучених Штатах водійські права видаються кожним окремим штатом, а не федеральним урядом. В Америці права класифікують зовсім по-іншому.

Ліцензія класу D – найпоширеніший тип посвідчень. Люди з чинною ліцензією класу D можуть водити легкові автомобілі, а також буксирувати причепи, вага яких не перевищує 10 000 фунтів (4.5 т). Цього достатньо, щоб перевозити будинок на колесах, човен або квадроцикл.

Ліцензія класу DJ призначена для молодих водіїв, які щойно склали іспит на водіння. Категорія має більше обмежень щодо ваги транспортного засобу та навіть заборону на водіння в певні години, яка може відрізнятися в різних штатах.

Категорії водійських прав в Україні та світі: чим вони відрізняються

Комерційне водійське посвідчення потрібне для керування транспортними засобами, повна маса яких перевищує 26 000 фунтів (11 790 кг). Комерційні водійські права або CDL (Commercial Driver’s License) розділені на класи A, B і C.

  • Клас A призначений для керування тягачем із напівпричепом, подвійним або складеним автобусом.
  • Клас В потрібен для керування одинарним вантажним авто або автобусом, а також тягачем масою до 26 000 фунтів.
  • Клас C потрібний тим, хто хоче керувати транспортним засобом з 15 і більше пасажирами, перевозити небезпечні вантажі та автомобілі масою від 16 000 до 26 000 фунтів.

Українські права на вантажний автомобіль дійсні в Європі. Для роботи далекобійником не обов’язково отримувати посвідчення міжнародного зразка.

Читайте також: Чи можна їздити в Європі з українськими водійськими правами і на українських номерах

А ось працювати в США з українськими правами не вийде – доведеться отримати ліцензію CDL. Процес аналогічний отриманню прав в Україні: проходження медкомісії, складання теоретичного іспиту і практична частина.

Нагадуємо, що для керування вантажними фургонами Ryder необхідні водійські права категорії C, а під час дії воєнного стану достатньо категорії В.