Блог та новини:

Чи можна їздити в Європі з українськими водійськими правами і на українських номерах

Чи можна їздити в Європі з українськими водійськими правами і на українських номерах

Україна поступово стає частиною Європи. Безвізовий режим з ЄС набув чинності в червні 2017 року, а влітку 2022 року почав діяти “транспортний безвіз”. Для виїзду до країн Євросоюзу достатньо мати біометричний закордонний паспорт, але власників авто цікавить ще одне питання: чи діють українські водійські права в Європі, і чи можна їздити на машині з українськими номерами? Ось що важливо знати перед поїздкою.

Українське посвідчення водія в Європі

З 18 липня 2022 року українські водійські права дійсні в Європі. Важливо враховувати, що йдеться про українські права, видані після 1993 року. Це посвідчення у формі пластикової картки рожевого, жовтого та блакитного кольору, а також ламіновані паперові права. “Книжечки”, видані до 1993 року, не дають законного права керувати автомобілем у країнах ЄС.

Нема потреби мати при собі завірений переклад або оформляти міжнародне водійське посвідчення. Втім, варто зазначити, що багато сервісів прокату авто в ЄС вимагають саме міжнародне водійське посвідчення (IDP). Якщо ви збираєтеся брати машину в оренду, краще заздалегідь оформити International Driving Permit.

Зазначимо, що їздити з українськими правами без обмежень можуть громадяни України, які перебувають у країнах ЄС до 90 днів, у статусі біженця або під тимчасовим захистом. Українці зі статусом тимчасового захисту можуть користуватися українським водійським посвідченням без необхідності його обміну протягом усього періоду перебування під захистом. При оформленні посвідки на проживання необхідно отримати національні права нової країни проживання.

Радимо перевіряти правила окремо для кожної країни, в якій ви перебуваєте. Так, у Польщі можна їздити з українськими правами, термін яких закінчився, до 31 грудня 2023 року.

Які українські водійські права дійсні в Європі?

Навіть якщо у вас паперове посвідчення, в якому дані вказані тільки кирилицею, ви можете їздити в країнах ЄС. У цьому випадку необхідно мати при собі документ, що підтверджує особу. Недійсними будуть тільки старі права, видані до 1993 року.

Види українських посвідчень водія, які діють у Європі:

  1. Паперове ламіноване посвідчення зразка 1993-2011 років. Такі права не мають терміну дії.
  2. Рожева пластикова картка, видана з 2006 по 2011 рік. У ній також не вказано термін дії.
  3. Рожева пластикова картка 2011-2014 років. На ній з’явився термін дії. Такі права визнають не тільки в країнах ЄС, а й у всіх державах-учасницях Віденської конвенції про дорожній рух (майже всі країни Європи, деякі держави Азії та Африки).
  4. Синя пластикова картка, яку почали видавати з 2014 року – на сьогодні “найсвіжіші” права в Україні.

У разі втрати або викрадення українського водійського посвідчення можна отримати тимчасові водійські права європейського зразка без складання іспитів. Країна ЄС, у якій проживає власник прав, перевіряє справжність отриманого в Україні документа. Медична довідка про відсутність протипоказань потрібна для отримання тимчасових прав ЄС категорії C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D і DE.

Чи визнаються в Європі українські права категорії С, D, E?

18 липня 2022 року в Ліоні ухвалили так званий “транспортний безвіз”, згідно з яким усі українські водійські права є чинними в Європі, зокрема вищих категорій.

Українські далекобійники та водії автобусів можуть підтвердити кваліфікацію, отриману в Україні, пройшовши короткий курс навчання та тестування. Нема потреби складати іспит з водіння.

Українським далекобійникам, які хочуть працювати в Європі, також знадобиться оформити такі документи:

  • Чіп-карта для тахографа. Документ використовується для контролю роботи водія. Карта має обмежений термін дії – при оформленні в Україні він становить 5 років. Щоб оформити карту на 5 років у країнах ЄС, доведеться поміняти права на європейські.
  • Карта “код 95”. Вона видається після проходження кваліфікаційних курсів з безпечних вантажоперевезень. Термін дії – 5 років.
  • Довідка про проходження психологічного тестування. У рамках тесту оцінюють швидкість реакції, здатність ухвалювати рішення в різних ситуаціях, здатність до навчання та інші якості. Довідка видається на 5 років. Лише з цим документом водій буде допущений до медичного огляду.
  • Медична довідка про стан здоров’я також діє 5 років. Проходження медогляду часто оплачує роботодавець.
  • Довідку про несудимість вимагають майже всі роботодавці.
  • Для перевезення небезпечних вантажів потрібен сертифікат ADR, який видають після проходження невеликого навчання та успішного складання іспиту. Далекобійники з таким сертифікатом заробляють більше.

Також для працевлаштування може знадобитися трудова книжка і рекомендації від попередніх роботодавців, що підтверджують досвід роботи.

Чи можна їздити в Європі на машині з українськими номерами?

У європейські країни можна їздити на автомобілі з українською реєстрацією. Загалом з українськими автомобільними номерами ви можете законно перебувати на території ЄС 6 місяців, але знову ж таки слід перевіряти правила залежно від країни. У Німеччині цей термін продовжили до одного року, а в Польщі можна їздити на українській реєстрації до 31 грудня 2023 року.

Після закінчення цього часу необхідно або виїхати в Україну та обнулити термін, або поставити авто на місцевий облік. При цьому потрібно розмитнити авто і заплатити мито (в середньому 1/3 вартості автомобіля).

Щоб в’їхати на територію ЄС, також знадобиться “зелена карта” – страховий поліс, що діє в Європі. Без цього документа буде важко пройти прикордонний контроль, тому краще заздалегідь придбати поліс в Україні.

Підсумок

Українське водійське посвідчення є чинним у Європі, за умови, що воно видане після 1993 року. Це стосується прав усіх категорій. У разі втрати прав можна отримати тимчасове посвідчення європейського зразка без складання іспитів.

Взявши в оренду комерційний автомобіль Ryder, ви можете без проблем виїжджати за кордон з українськими правами.