Блог та новини:

Що таке мінівен, фургон, види причепів: терміни комерційного транспорту

Що таке мінівен, фургон, види причепів: терміни комерційного транспорту

У світі існує багато систем класифікації автомобілів. Більшість з них основана на цільовому призначенні транспорту, його розмірах і формі кузова. У цій статті ми пропонуємо розібратися в різновидах комерційного вантажного транспорту і з’ясувати, що таке фургон, мінівен, бус, і чим вони відрізняються один від одного.

Єврокомісія виділяє кілька основних категорій легкових і вантажних автомобілів:

 • M: пасажирські транспортні засоби;
 • N: вантажні транспортні засоби;
 • L: 2-х і 3-х колісні транспортні засоби та квадроцикли;
 • T: сільськогосподарські та лісогосподарські трактори та причепи до них.

До категорій M і N потрапляють легкові автомобілі, комерційний транспорт, малотоннажні вантажні автомобілі, великовантажні транспортні засоби та автобуси.

Що таке вантажний автомобіль?

Згідно з визначенням Європейської економічної комісії, вантажні автомобілі – це механічні транспортні засоби, що мають щонайменше 4 колеса і використовуються для перевезення вантажів. Вони відносяться до категорії N і розділені на такі класи:

 • N1: транспортні засоби, що використовуються для перевезення вантажів і мають максимальну масу не більше 3 500 кг (для керування потрібні права категорії В);
 • N2: транспортні засоби, що використовуються для перевезення вантажів і мають максимальну масу понад 3 500 кг, але не більше 12 000 кг (для керування потрібні права категорії С);
 • N3: транспортні засоби, що використовуються для перевезення вантажів і мають максимальну масу понад 12 000 кг (для керування важким потрібна категорія СЕ).

Не весь комерційний транспорт є вантажним. Мінівен і фургон – два популярних типи кузова – частіше відносять до легкових авто.

Що таке мінівен?

Мінівен – тип кузова автомобілів, призначених для перевезення пасажирів з 2 або 3 рядами задніх сидінь. У США добре знають, що таке мінівен, а в Європі такі авто називають MPV (multi-purpose vehicle або багатоцільовий автомобіль). У Південно-Східній Азії еквівалентною класифікацією є AUV (Asian Utility Vehicle).

Що таке мінівен, фургон, види причепів: терміни комерційного транспорту

Мінівен має однооб’ємну або двооб’ємну конструкцію кузова. У салоні може бути 2, 3 або 4 ряди сидінь, найпоширенішими є конфігурації 2+3+2 або 2+3+3. Порівняно з іншими типами кузова форма мінівенів розроблена таким чином, щоб максимально збільшити внутрішній простір для пасажирів і для вантажу. Це досягається завдяки подовженню колісної бази, створенню плоскої підлоги, високого даху і вертикального бічного профілю.

Порівняно з повнорозмірним фургоном більшість мінівенів базується на платформі легкового автомобіля і має нижчий кузов. Мінівен належить до класу М Європейської економічної комісії.

Що таке фургон?

Фургони (van) – легкові та вантажні автомобілі, призначені для перевезення вантажів або пасажирів. Фургон вищий за легковий автомобіль, що призводить до більш високого центру ваги. Збільшений кліренс і посилена підвіска дають змогу збільшити вантажність автомобіля.

Що таке мінівен, фургон, види причепів: терміни комерційного транспорту

Повнорозмірний фургон – це зазвичай великий квадратний автомобіль з платформою і трансмісією, аналогічними легким вантажівкам. Автомобілі часто мають короткі капоти.

Виділяють кілька різновидів фургонів:

 • Вантажні. Мають тільки 1 ряд сидінь, за якими розташований вантажний відсік.
 • Пасажирські. Кількість пасажирських сидінь залежить від розміру авто і може становити 7-20 місць.
 • Вантажно-пасажирські. У таких моделях зазвичай 3-4 ряди сидінь, за якими розташований вантажний відсік.

Залежно від загальної маси та кількості пасажирських місць для керування будуть потрібні водійські права категорії B або C. Якщо повна маса автомобіля не перевищує 3.5 т, а кількість сидінь – 8, включно з водієм, достатньо категорії В.

Що таке бус?

Бус – розмовна назва мікроавтобусів. Бусами називають такі авто, як Mercedes Sprinter, Ford Transit, Volkswagen Crafter тощо. Вони мають понад 8 сидінь та однооб’ємне компонування.

Що таке мінівен, фургон, види причепів: терміни комерційного транспорту

Класифікація вантажних автомобілів

Вантажні авто поділяють за типом кузова.

 • Бортові вантажівки мають відкриту кузовну частину. Кузов обмежений бортами та підходить для перевезення будь-яких вантажів, які не потребують особливих умов.
 • Фургон – автомобіль, у якому позаду кабіни розташований закритий кузов. У такому автомобілі можна перевозити різні вантажі.
 • В окрему категорію виділяють тягачі – кабіну з двигуном для перевезення причепів, напівпричепів та інших видів техніки.

Бортові вантажівки та напівпричепи часто оснащують гідробортами для зручного навантаження і розвантаження.

Що таке гідроборт?

Гідроборт – це механічна платформа, встановлена в задній частині причепа або кузова. Платформа підіймається та опускається для зручного навантаження і розвантаження.

Що таке мінівен, фургон, види причепів: терміни комерційного транспорту

Багато гідробортів працюють гідравлічно або пневматично, проте вони також можуть бути механічними та управлятися оператором за допомогою електричного релейного перемикача. Гідроборт позбавляє від необхідності використовувати техніку, таку як навантажувач, для подолання різниці у висоті між вантажним майданчиком і підлогою причепа. Гідроборти доступні для автомобілів різних розмірів.

Наша компанія надає в оренду вантажні автомобілі з гідробортом, що є чудовим рішенням при перевезенні великих вантажів.

Види гідробортів

Колонні підіймачі краще підходять для невеликих транспортних засобів з обмеженим дорожнім просвітом. Платформа кріпиться ззаду через Н-подібну раму і проходить вертикально поперек кузова автомобіля. Сам підіймач з’єднаний ланцюгом із гідравлічним блоком живлення, а зовнішню платформу можна відчиняти та зачиняти вручну.

Консольні або важільні підіймачі монтуються на шасі та складаються вгору, утворюючи елемент задньої частини. Вони в основному використовуються для великих вантажів. Хоча час робочого циклу досить повільний, консольні підйомники повністю гідравлічні. Таким чином, вони мають більшу вантажність, ніж колонні пристрої.

Слайдер складається і зберігається безпосередньо під кузовом автомобіля. Це платформа, яка висувається з-під кузова, замість того, щоб опускатися і розкладатися. Конструкція забезпечує високу вантажність.

Підіймачі з паралельними важелями підтримують меншу вантажність і часто встановлюються на пікапи та невеликі фургони. Паралельні важелі кріпляться до боків підіймальної платформи і відкривають її назовні і в бік від основної рами задніх дверей. Конструкції з паралельним важелем можуть мати або 2 гідравлічні циліндри, що передають зусилля безпосередньо на підіймальну платформу, або єдиний циліндр, який використовує систему “трос-шків”.

Види вантажних причепів та напівпричепів

Європейська економічна комісія відносить причепи та напівпричепи до категорії О. Вони діляться на такі класи:

 • О1. Буксирувані причепи вагою до 0.75 т.
 • О2. Причепи та напівпричепи вагою від 0.75 до 3.5 т.
 • О3. Причепи та напівпричепи масою від 3.5 до 10 т.
 • О4. Причепи та напівпричепи масою понад 10 т.

Причіп і напівпричіп – різні варіанти кузова, що мають принципову відмінність, хоча термін “причіп” часто використовують у відношенні до напівпричепа. Причіп – транспортний засіб з передньою і задньою віссю, не обладнаний двигуном і призначений для руху у складі з механічним транспортним засобом. Напівпричіп – це причіп без передньої осі, призначений для встановлення на тягач.

Що таке мінівен, фургон, види причепів: терміни комерційного транспорту

Причепи та напівпричепи можуть бути:

 • Бортовими. Відкритий кузов з бортами використовується для перевезення сипучих та інших вантажів, невимогливих до умов транспортування.
 • Тентованими. Найпоширеніший варіант кузова, який використовується для більшості вантажів. Він має розпірки і брезентовий тент зі шнурівкою.
 • Ізотермічними. Металевий кузов оснащений теплоізоляційними матеріалами, завдяки чому всередині легко підтримувати задану температуру.
 • Рефрижераторними. Холодильна установка підтримує постійну температуру всередині кузова. Залежно від підтримуваного діапазону температур рефрижератори ділять на класи А (від +12 °C до 0 °C), B (від +12 °C до -10 °C), C (від +12 °C до -20 °C), D (не вище +2 °C), E (не більше ніж -10 °C), F (не вище -20 °C).
 • Самоскидними. Відкритий напівпричіп оснащений гідравлічною системою і шарнірами для підйому кузова.

Також причепи та напівпричепи можуть бути зроблені у вигляді:

 • Фургона. Цілісний кузов частіше використовується для причепів з передньою віссю, які формують склад автопоїзда.
 • Платформи (також називають «лафетами»). Зазвичай використовуються для негабаритних і важких вантажів, таких як автомобілі, спецтехніка.
 • Цистерни. Використовуються для наливних вантажів, можуть мати один або кілька відсіків, оснащуватися помпами і системою підігріву.
 • Контейнеровоза. Являє собою майданчик для закріплення стандартних контейнерів (таких як 20- та 40-футові морські контейнери), які використовуються в морських і мультимодальних перевезеннях.

Підбиваючи підсумок, комерційний транспорт – широкий термін, що охоплює різні категорії автомобілів. Який автомобіль потрібен саме вам, залежить від ваших цілей. Автопарк компанії Ryder складається з вантажних автомобілів різної комплектації та вантажності. Якщо ви замислюєтеся про оренду комерційного транспорту, наші фахівці допоможуть вам підібрати відповідний автомобіль.