Блог та новини:

Які шини підібрати для вантажного автомобіля: огляд характеристик

Які шини підібрати для вантажного автомобіля: огляд характеристик

Вантажні шини відрізняються від легкових не тільки розмірами. Вони мають багато характеристик, в яких досить складно розібратися. У цьому матеріалі ми розповімо, які підібрати шини для вантажних автомобілів.

Вантажні шини піддаються високим навантаженням, тому головна вимога до них – висока якість гуми та тривалий термін служби. Гума впливає на багато показників:

 • витрата палива;
 • керованість і гальмівний шлях;
 • стійкість на дорозі;
 • вантажність.

Саме тому до вибору покришок варто підходити відповідально.

Гума для різних осей вантажних автомобілів

Вантажні шини відрізняються від легкових тим, що мають різний малюнок для рульової та ведучої осей.

 • Покришки, що встановлюються на рульову вісь, зазвичай мають глибокі поздовжні протектори. Такий малюнок покращує рульове управління, знижує рівень шуму. Така гума маркується буквою F.
 • Гума на ведучій (задній) осі має блоковий малюнок. Це можуть бути квадрати, ромби, “гусячі лапки”. Такий малюнок протектора покращує зчеплення з дорожнім покриттям, зменшує гальмівний шлях, забезпечує хороше зачеплення під час початку руху. Шини мають маркування D.
 • Існують універсальні автошини – їх можна використовувати на обох осях. Маркуються буквою Z.
 • Покришки для причепів і напівпричепів схожі за малюнком з першим варіантом. Крім хороших зчіпних властивостей вони повинні мати високий індекс навантаження. Позначаються буквою T.

Поширена практика – встановлювати на рульову вісь нову гуму, а після деякого зносу переставляти її на задню, купуючи на передню вісь нову пару покришок. На одну вісь дозволено ставити тільки ідентичні шини. Це стосується і стану протектора, у разі пошкодження однієї шини заміні підлягають обидві.

Індекс швидкості та навантаження для вантажних шин

Кожна покришка розрахована на певну вагу, яку не рекомендується перевищувати. Дізнатися цю вагу допоможе індекс навантаження вантажних шин, нанесений на боковину – це два числа, розділені косою рискою. Наприклад, маркування 152/148 означає, що при одинарній ошинковці одне колесо витримає вагу 3550 кг, а при подвійному (два колеса з кожного боку осі) – 3150 кг.

Які шини підібрати для вантажного автомобіля

З повною таблицею індексів навантаження ви можете ознайомитися тут.

Індекс швидкості шин показує максимальну швидкість, на якій можливий безпечний рух. Він позначається літерою і йде відразу за індексом навантаження. Можливі значення:

Індекс Максимальна швидкість, км/год

 

E 70
F 80
G 90
J 100
K 110
L 120
M 130
N 140

 

Під час вибору шин важливо враховувати повну споряджену масу автомобіля. Покришки мають із запасом витримувати вагу.

Розмір шин на вантажні авто

Гума для вантажних автомобілів представлена в різних розмірах. Під час вибору краще орієнтуватися на рекомендації виробника авто. Розмір вказано на боковині в такому вигляді: 315/70 R22.5.

 • Перше число позначає ширину покришки в мм. У прикладі вище це 315 мм.
 • Друге число – висота профілю, розрахована у відсотках до ширини. Для вантажних шин показник може становити від 40 до 95% з кроком 5%.
 • Третє значення показує, що шина має радіальну конструкцію і посадковий діаметр 22.5 дюйма.

Посадковий розмір відповідає діаметру диска. Гума з нижчим профілем забезпечує кращу керованість і стійкість, а високий профіль підвищить плавність ходу на поганій дорозі.

Малюнок протектора

Виробники пропонують візерунки, що забезпечують краще зчеплення на різних типах покриття.

Малюнок протектора

 • Симетричний ненаправлений візерунок найбільш популярний. Він використовується на літніх і зимових шинах та повністю універсальний – шину можна встановлювати будь-яким боком.
 • Симетричний спрямований малюнок – добрий вибір для мокрої дороги. Спрямований візерунок добре виводить воду з плями контакту, забезпечує зачіп на ґрунтовій дорозі. Встановлювати такі шини можна тільки відповідно до маркування: напис Rotation зі стрілкою має бути спрямований вперед.
 • Асиметричний ненаправлений візерунок вирізняється із зовнішнього та внутрішнього боку. Внутрішній малюнок сприяє відведенню води, а зовнішній відповідає за стійкість і керованість. Преміальна гума часто має такий візерунок.
 • Асиметричний спрямований малюнок також створений, щоб забезпечувати зчеплення на сухій і мокрій дорозі. На вантажне авто шину встановлюють згідно з покажчиком у вигляді стрілки на боковині.

У покришках відрізняється не тільки малюнок, а й глибина протектора. Зимова гума має більш глибокий протектор.

Сезонність шин для вантажних автомобілів

Як і легкову гуму, вантажні шини ділять на літні, зимові та всесезонні.

 • Літні вантажні автошини призначені для використання в теплу пору року, коли середньодобова температура тримається вище +7 °С. Покришки забезпечують хороше зчеплення на сухих і мокрих дорогах, витримують високі температури. Літні шини не можна використовувати взимку, оскільки вони не мають необхідної м’якості, “дубіють” на морозі.
 • Зимові шини призначені для експлуатації при мінусовій температурі, для їзди засніженими та зледенілими дорогами. Зимові шини зроблені з м’якої гумової суміші, яка залишається пластичною за низьких температур. Протектори з більш глибокими і широкими блоками підходять для кращого зчеплення на слизькому покритті. Влітку зимові шини для вантажних авто швидко зношуються під впливом високої температури.
 • Всесезонні вантажні шини, як випливає з назви, призначені для використання цілий рік у різних кліматичних умовах. Вони мають суміш гуми та протектор, які поєднують характеристики як літніх, так і зимових шин.

Чи варто купувати всесезонні шини для вантажних автомобілів

Всесезонна гума для вантажних автомобілів має кілька переваг, які роблять її привабливим вибором. Вам не потрібно міняти шини двічі на рік. Купівля одного комплекту всесезонних шин обійдеться дешевше, ніж придбання двох окремих комплектів літньої та зимової гуми. Це економить не тільки гроші, а й час, необхідний для шиномонтажу.

Всесезонні шини пропонують непогану керованість як у літню, так і в зимову пору, за умови, що ви вибрали якісні покришки. Хоча продуктивність всесезонних шин може не бути настільки високою, як у спеціалізованих літніх або зимових шин, вони зазвичай досить надійні. З обережністю їх слід використовувати тільки за сильних морозів на зледенілих трасах.

На всіх вантажних авто в парку Ryder Ukraine стоїть всесезонна гума високої якості, що забезпечує комфортну їзду в будь-яких погодних умовах.

Бренди шин на вантажні авто

Відомі світові бренди виробляють не тільки легкові, а й вантажні шини. Це такі бренди, як:

 • Michelin;
 • Bridgestone;
 • Goodyear;
 • Continental;
 • Pirelli;
 • Dunlop;
 • Yokohama;
 • Toyo Шини;
 • BF Goodrich;
 • Nokian Tyres.

Продукція цих компаній проходить випробування і контроль якості, тому відрізняється високими характеристиками. Втім, вартість їхніх покришок теж висока, тому багато власників вантажівок віддають перевагу шинам середнього цінового сегмента. Багато покришок у цьому сегменті виготовлені дочірніми компаніями іменитих брендів, використовують їхні технології. Витрати на маркетинг у цих компаній нижчі, тому гума коштує значно дешевше. Продукція Hankook, Cooper Tires, General Tire, Nexen, Federal, GT Radial, Sailun, Westlake, Roadstone має гарне співвідношення ціни та якості.