Динаміка цін на пальне в Україні за останні роки. Аналіз ринку, прогнози - Ryder Україна
Блог та новини:

Динаміка цін на пальне в Україні за останні роки. Аналіз ринку, прогнози

Динаміка цін на пальне в Україні за останні роки. Аналіз ринку, прогнози

Ціни на пальне в Україні значно зросли за 2022 рік. Початок повномасштабної війни призвів до сильного подорожчання пального, і навіть скасування акцизів не надто вплинуло на ситуацію. При цьому до 2022 року вартість пального повільно, але стабільно знижувалася.

Ціни на пальне в Україні значно зросли за 2022 рік. Початок повномасштабної війни призвів до сильного подорожчання пального, і навіть скасування акцизів не надто вплинуло на ситуацію. При цьому до 2022 року вартість пального повільно, але стабільно знижувалася.

Щоб забезпечити країну пальним, уряд ухвалив рішення про скасування акцизів навесні 2022 року. Влітку того ж року їх частково повернули, але ставка ПДВ у розмірі 7% діяла до 1 липня 2023 року. Утім, податкова політика держави – не головний фактор ціноутворення нафтопродуктів.

Зміни цін пов’язані з різними чинниками. Вартість пального залежить від світових цін на нафтопродукти, від ситуації на внутрішньому ринку, конкуренції та попиту.

Ціноутворення нафтопродуктів в Україні

Ціни на пальне в Україні формуються з урахуванням багатьох нюансів:

  • Світові ціни на нафту. Україна є імпортером і залежить від світових котирувань на нафту. Зміни цін на міжнародних нафтових ринках, таких як ціни на бензин і сиру нафту, вочевидь, впливають на вартість пального в Україні.
  • Курс валют. Зміни валютного курсу також впливають на ціни на пальне. Якщо гривня слабшає стосовно долара, вартість імпортованих нафтопродуктів збільшується.
  • Податки та акцизи. Державні мита також відображаються на цінах на пальне.
  • Дистриб’юторські та роздрібні націнки. Компанії, що займаються постачанням і продажем пального, включно з дистриб’юторами та роздрібними мережами АЗС, встановлюють свої націнки на пальне.
  • Логістичні витрати. Транспортування і зберігання пального також можуть впливати на його ціну. Вартість доставлення, зберігання і розподілу пального включено до його роздрібної вартості.
  • Попит. В умовах війни попит на пальне в Україні загалом скоротився. Багато автовласників поповнили лави ЗСУ, ще частина виїхала за кордон. Водночас у моменти паніки населення, пов’язаної з тими чи іншими військовими подіями, попит різко збільшується.

Загалом, ціни на пальне в Україні є результатом складної комбінації всіх цих факторів. Економічні, політичні та регуляторні зміни можуть також впливати на вартість пального в країні.

Ціноутворення нафтопродуктів в Україні

Вартість бензину в Україні за роками

Бензин – найпопулярніше пальне в Україні за даними Державної служби статистики. Попри прагнення автовласників до економії, газ поступається не тільки бензину, а й дизельному пальному. Найпопулярнішим бензином залишається АІ-95, хоча АІ-92 відстає зовсім небагато.

Графік цін на пальне у 2016-2023 рр. (на січень зазначеного року)

Джерело: портал Мінфін

Ціна 92-го бензину за роками

За даними порталу Мінфін, ціна АІ-92 почала знижуватися у 2019 році. Якщо в січні 2019 року вона становила 27,45 грн, то до кінця року знизилася до 26,29 грн. У 2020 році зниження продовжилося. Зростання відновилося в лютому 2021 року у зв’язку з підвищенням котирувань нафти на світових ринках.

Ціна 95-го бензину за роками

Ціна АІ-95 практично точно повторює коливання вартості АІ-92. Вона продовжує зростати у 2023 році. Це найпопулярніший вид пального, тому високий попит є додатковим фактором підвищення ціни.

Ціна дизельного палива за роками

Дизельне пальне користується популярністю у водіїв комерційного та пасажирського транспорту. Обсяги продажів поступаються бензину, але випереджають газ.

Як можна побачити на графіку, ціна на дизель значно зросла за 2022 рік. Якщо до початку війни ціна дизпалива завжди була менше за бензин АІ-95, то тепер вона вища. В умовах війни попит на дизельне паливо зріс, оскільки вантажні перевезення стали надзвичайно популярними.

Ціна на автомобільний газ за роками

Автомобільний газ – популярне пальне для автомобілів економкласу і таксі. Встановлення ГБО – прибутковий бізнес в Україні, адже більшу частину автомобілів, що використовують для роботи, заправляють газом. Як добре видно на графіку, ціна на автогаз також значно зросла за останній рік, але він традиційно залишається найдешевшим видом автомобільного пального.

Щоб знизити експлуатаційні витрати наших клієнтів Ryder Ukraine додатково встановлює на автомобілі з бензиновими двигунами газобалонне обладнання.

Прогноз цін на пальне в Україні

Навесні 2022 року було скасовано акцизи на паливо, а ПДВ знижено до 7%. Таке рішення допомогло стримати зростання цін на бензин, дизель і автогаз. Акциз частково повернули влітку 2022 року – ставка становила €100 за 1000 л бензину і дизельного палива. Автогаз обкладається акцизним збором на довоєнному рівні – €52 за 1000 л.

 

Прогноз цін на пальне в Україні

1 липня 2023 року відновилося довоєнне оподаткування палива. ПДВ повернувся на рівень 20%, а ставки акцизів склали:

  • на бензин – €213 за 1000 л;
  • на дизель – €139.5 за 1000 л.

Під час розрахунку вартості пального важливо враховувати не тільки акцизи і ПДВ, а й котирування нафти. Вартість нафти сильно впала за останній рік: якщо в червні 2022 року вона становила $114 за барель, то в червні 2023 – $74. Якщо орієнтуватися на поточні ціни, можна очікувати наступного зростання цін до кінця липня:

  • бензину і дизельного пального – на 3-8 грн/л;
  • газу – до 3 грн/л.

Директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн упевнений, що ціни зростатимуть протягом усього липня. У коментарі виданню Енергореформа, він спрогнозував, що на 11 грн/л зросте податкове навантаження на бензин, на 8 грн/л – на дизпаливо, на 3 грн/л – на скраплений газ. Мережі АЗС візьмуть частину цін на себе, щоб підвищити конкурентоспроможність. У підсумку дизельне паливо точно додасть 5 грн/л, бензин – 7-8 грн/л, а газ – 3 грн/л.

Загалом варто зазначити, що прогноз цін на пальне є складним завданням і залежить від безлічі чинників, як-от світові ціни на нафту, курс валют, податкова політика, економічні та політичні події.