Блог та новини:

Установка холодильного обладнання на авто — ціни, принцип дії, підготовка

Установка холодильного обладнання на авто — ціни, принцип дії, підготовка

Як встановити рефрижератор на автомобіль?

Багато вантажів вимагають особливих умов перевезення. Це насамперед продукти харчування. У теплу пору року температура в нагрітому сонцем фургоні може досягати +50 °C, тому навіть найсвіжіші продукти швидко псуються. У такій ситуації не обійтися без встановлення на авто холодильного обладнання.

Рефрижератор – це фургон або причіп з холодильною установкою, яка підтримує всередині задану температуру. Устаткування може бути встановлено на вантажні фургони, причепи та напівпричепи, мікроавтобуси, мінівени, пікапи.

Підготовка до встановлення холодильного обладнання на авто

Для ефективної роботи холодильного обладнання та зниження навантаження на електричні системи авто виконують теплоізоляцію фургона. Для перевезення охолоджених продуктів іноді достатньо якісної теплоізоляції пінопластом або ізотермічними сендвіч-панелями. Якщо необхідно знизити температуру ще сильніше, виконують установку холодильного обладнання.

Перед установкою важливо визначитися з приводом майбутньої системи. Для обертання вала компресора можуть використовуватися:

 • Механічна передача. Привід від коробки відбору потужності або безпосередньо від колінчастого вала ДВЗ має істотний недолік: потужність холодильної установки буде залежати від оборотів двигуна.
 • Електродвигун. Він під’єднується до електричного кола автомобіля, отримує живлення від генератора й акумулятора (за вимкненого двигуна).
 • Незалежний дизель-генератор. Підійде для потужних рефрижераторів і фургонів великого обсягу. Це повністю автономна система, що працює при вимкненому двигуні авто.

Купувати холодильну установку краще в комплекті – це гарантує, що все обладнання сумісне і буде правильно працювати. Будуть потрібні такі деталі:

 • компресор;
 • блок управління;
 • конденсатор;
 • випарник;
 • розширювальний клапан;
 • шланги;
 • електричний кабель.

Принцип дії рефрижератора на авто

Як працює тепловий насос?

Принцип дії рефрижератора практично аналогічний пристрою звичайного холодильника. Холодоагент рухається по замкнутому ланцюгу. У процесі руху він поглинає тепло з фургона і виділяє його назовні, змінюючи стан з газоподібного на рідкий. Загальний принцип роботи такий:

 1. Холодоагент у газоподібному стані надходить у компресор. Він стискається, його температура підвищується. Газ рухається до конденсатора, встановленого зовні фургона.
 2. У конденсаторі температура холодоагенту знижується шляхом обдування, він переходить у рідкий стан, віддаючи тепло.
 3. 3. Холодоагент надходить у випарник. Тут він переходить у газоподібний стан. У процесі кипіння фреон поглинає велику кількість тепла. Випарник розташований усередині фургона та обдувається вентилятором.
 4. Холодоагент знову надходить у компресор, і цикл повторюється.

Контроль і регулювання температури в рефрижераторі виконуються мікропроцесором, який зазвичай встановлюють у кабіні водія. У сучасних системах задані параметри підтримуються з точністю до 0.1 °C.

Процес встановлення холодильного обладнання на авто

Монтаж рефрижератора на авто виконується таким чином:

 1. Встановлення компресора в моторний відсік. Для кріплення використовуються кронштейни або скоби. Якщо рефрижератор має працювати під час стоянки, компрес обладнують шнуром з вилкою, який буде підключатися до розетки.
 2. Електронний блок управління монтується в кабіні. Він з’єднується з усіма вузлами системи: компресом, конденсатором, випарником.
 3. Випарник встановлюють усередині фургона.
 4. 4. Конденсатор монтується зовні, частіше на даху або передній частині фургона. Це необхідно для безперешкодного доступу повітря до елемента.
 5. 5. Усі вузли системи з’єднуються трубками: вихідний отвір нагнітача – із вхідним отвором конденсатора, вихід конденсатора – із входом випарника, вихід випарника – із входом компресора.
 6. Система заповнюється холодоагентом (фреоном). Цю роботу виконують сервіси, що пропонують послуги із заправки автомобільних кондиціонерів.

Монтаж рефрижератора на авто можна виконати самостійно або звернутися до спеціалізованих компаній, які пропонують відповідні послуги.

Ціни на встановлення рефрижераторів на авто

Вартість монтажу рефрижератора залежить від низки факторів:

 • об’єм фургона;
 • потужність холодильної установки;
 • тип приводу системи;
 • особливості розташування обладнання.

У цінах весни-літа 2023 року вартість переобладнання фургона в рефрижератор можна приблизно (більшість СТО обговорюють ціни на встановлення рефрижератора на авто в індивідуальному порядку) розраховувати так: роботи з переобладнання кузова в ізотермічний коштуватимуть приблизно 3000-4000 євро, залежно від використовуваних матеріалів. Ще 3000-4000 євро коштуватиме купівля та встановлення холодильного обладнання на спеціалізованому сервісі. Переобладнання фургона обійдеться в 7000-8000 євро. Якщо виконати всі роботи самотужки, можливо вдасться заощадити 2-3 тисячі євро, витративши натомість додатковий час і, можливо, частково пожертвувавши якістю виконання.

Щоб не витрачати час на встановлення, можна скористатися послугами оренди вантажного авто з рефрижератором. Автомобілі Mercedes Sprinter від компанії Ryder, обладнані холодильними установками, дають змогу перевозити 12 куб. метрів вантажу вагою до 1500 кг.